Saeimas piezīmes. Internātskolu finansēšana.

Šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē atkal vētījām tik neviennozīmīgo jautājumu par internātskolu turpmāko likteni. Joprojām ir daudz jautājumu, un joprojām nav skaidrs – kā labāk bērniem…

Kā zināms, jau 2017. gadā tika pieņemts lēmums par internātskolu kā skolu tipa likvidēšanu valstī. Līdz pagājušā gada 31. decembrim vēl neslēgtās vai nereorganizētās internātskolas saņēma finansējumu no valsts, gan to uzturēšanai, gan pedagoģiskā personāla atalgojumam. Nu, līdz 31.jūlijam finansējums tiks piešķirts tikai pedagogu atalgojumam un ar nākamo gadu pašvaldībām būs jātiek galā, kā spēs, tomēr divas pašvaldības – Kandavas un Balvu – ļoti iestājas par to, lai finansējuma termiņš tiktu pagarināts.

Un te nu man, kā “jaunajam” deputātam, nākas lauzīt galvu… No vienas puses, protams, ir skaidrs, ka tieši pašvaldības uzdevums ir rūpēties par savu iedzīvotāju izglītošanas nodrošināšanu, atrodot gan finanses, gan veidus, kā to izdarīt vislabāk. Tāpat jāpiekrīt, ka ir jādara viss iespējamais, lai veicinātu iekļaujošās izglītības īstenošanu vispārizglītojošās skolās un nepieļautu skolēnu segregāciju. Un vēl jo vairāk ir skaidrs, ka šobrīd, kad tika sagaidīta 2018. gada nogale, jaunais Saeimas sasaukums, kuram, citastarp, trūkst vēsturisko zināšanu par notikumiem komisijās iepriekšējā periodā (jā, šis ir vēl viens iemesls, kāpēc komisiju sēžu materiāliem būtu jābūt publiski pieejamiem), nav korekti attiecībā pret tām pašvaldībām, kas jau spējušas izpildīt likumā noteikto un radušas risinājumu skolu slēgšanas vai reorganizēšanas veidā prasīt kādus īpašus nosacījumus brīdī, kad likuma izpildes termiņš jau faktiski ir iestājies…

Tomēr tikpat ļoti mani izbrīna IZM ieciklēšanās uz principu, ka internātskolām nav jāpastāv, lai gan paši saka, ka var pārsaukt par skolu ar internātu un problēmu nebūs. Mani mulsina Tiesībsarga biroja pārstāvju paustie viedokļi par to, ka internātskola pēc būtības ir cietums, kam nav jābūt (jā, jā, ideālā pasaulē bērniem jāaug ideālās ģimenēs, bet mēs diemžēl dzīvojam pasaulē, kur bērni dzimst ģimenēs, kas ir tālu no ideālā, kur skolās nav iespējams pilnvērtīgi īstenot skolēnu iekļaušanu, kur valsts ekonomiskā situācija diemžēl ir tāda, ka vecākiem nākas strādāt vairākās maiņās un kur, ņemot vērā visus iepriekšminētos apsvērumus, internāts nereti ir vienīgais un labākais risinājums), lai arī pašā skolā nav bijuši un dabā nav redzējuši un turklāt balstās uz pieredzi, ka “es esmu uzaudzis internātā un nevienam to nenovēlu…”. Mani skumdina skaitļu piesaukšana un naudas trūkuma arguments brīdī, kad runājam par bērniem un par dzīviem cilvēkiem – mūsu valsts pilsoņiem. (Un tas viss zinot, ka ne reizi vien vienas nakts laikā ir “atrasti” miljoni baņķieru ādas glābšanai vai valdības neizdarību labošanai…)

Man ir skaidrs, ka tas, ka valsts pārtrauc finansēt internātskolas, visdrīzāk nozīmēs to, ka šīs skolas tiks likvidētas, jo pašvaldības nav spējīgas tās uzturēt. Tāpat ir skaidrs, ka, baidoties no segregācijas, mēs, iespējams, šos bērnus iegrūdīsim milzīgā sociālā izstumšanā, kas ierēdniecības līmenī sauksies “veiksmīgs iekļaušanas piemērs”, jo internātu mūsu valstī nebūs. Un tieši tāpēc šodien Saeimas izglītības, kultūras un zinātnes komisijā pēc ilgām diskusijām atbalstīju kolēģu sagatavoto likumprojektu 1.lasījumā par finansējuma pagarinājumu vēl neslēgtajām skolām, ar cerību, ka divas pašvaldības (Kandavas un Balvu), kuras ir izteikušas šo lūgumu, tuvākās nedēļas laikā nāks klajā ar rīcības plānu par to, kas tiktu darīts, lai īstenotu likuma normu pēc pagarinājuma termiņa baigām un ka ministrijas līmenī savukārt tiktu rasts redzējums par, piemēram, vienas atsevišķas iestādes valstī izveidošanu šādu krīzes un sociāli nelabvēlīgo situāciju risināšanai kopējā izglītības sistēmā.

Es nevaru apsolīt, ka šīs skolas tiks saglabātas, un zinu, ka mana sirds lūzīs, kad valstiska lēmuma pieņemšana nonāks pretrunā ar manu sirdsapziņu, tomēr šodien, kamēr vēl redzu ceļu, kā ir iespējams nonākt pie tieši bērniem labvēlīga risinājuma, ir jācīnās.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s